21.3 C
İstanbul
22 Ocak 2022 - Cumartesi
spot_img

COVID-19

Türkiye
10,808,770
Toplam Vaka Sayısı
Updated on 22 January 2022 03:59

Bu Aralar Popüler

Karşınızda Çevirmeli Kadranı Bulunan Cep Telefonu

ABD’li bir uzay mühendisi, nostaljik telefonlarda bulunan çevirmeli kadranı bulunan bir cep telefonu geliştirdi. Nostaljik bir telefondan aldığı parçaları üç boyutlu yazıcıdan aldığı parçalarla birleştiren mühendis, ilginç bir cep telefonu tasarımına imza attı.

Astronomi Enstrümantasyon Mühendisi Justine Haupt

New York’ta bulunan Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’nda astronomi enstrümantasyon mühendisi olarak çalışan Justine Haupt, geliştirdiği cep telefonu ile geçmişe bir yolculuk yaptırıyor. Haupt, eskiden kullanılan çevirmeli telefonların çevirme mekanizması ile bir cep telefonu geliştirdi. 

Ekranında e-link teknolojisi kullandı.

Justin Haupt, nostaljik bir telefondan çıkardığı çevirme mekanizmasını bir mikrodenetleyici ve Adafruit Fona 3G hücresel dönüştürücüsü ile beraber kullanarak cep telefonu geliştirdi. Haupt, arayanların görüntüleneceği bir ekranı da cep telefonuna eklemeyi ihmal etmedi. Nostalji esintili cep telefonun ekranında e-ink ekran teknolojisi kullanıldı. 

Cep telefonunda arama için çevirme mekanizması ile beraber kullanılacak hızlı arama tuşları da bulunuyor. Cep telefonunun güç düğmesi ise geçmiş cep telefonlarında olduğu gibi kaydırmalı bir mekanizma ile tasarlandı. Justin Haupt, telefonun gövdesini ise kendisi tasarlayarak üç boyutlu yazıcı ile üretti. 

Justin Haupt’ın geliştirdiği cep telefonunda aramak yapmak için her seferinde çevirmeli kadranın kullanılması gerekmiyor. En sık aranan insanlar, hızlı arama tuşları ile aranabiliyorlar. Ayrıca telefonun ses seviyesi döner mekanizma kullanılarak ayarlanabiliyor. Çevirmeli kadranı bulunan cep telefonu ilgi görmüşe benziyor.

Justine Haupt neden böyle bir telefon tasarladığını da şu sözlerle ifade ediyor:

“Teknolojiyle iç içeyim ama akıllı telefonların etrafında gelişen bir kültür sevmiyorum. Aşırı derecede etkileşimli bir şey seven birisi değilim. Her an birilerinin gözünün önünde olmaktan ve aranmaktan hoşlanmıyorum. Ayrıca internete de bu denli yüksek erişim ihtiyacım yok. Ne zaman internetten bir şey aramak istersem, bunu bilgisayar başındayken yapabiliyorum. Şimdiye kadar hiç mesaj atmadım ve bu telefonu tasarlarken de buna dikkat ettim. Dolayısıyla insanlarla mesajlaşmamak için artık iyi bir bahanem var: Şimdi bu telefonu kaldırıp, ‘Hayır, mesaj yazamıyorum.’ diyebilirim.

İnsanları bu telefonla eski telefonuma göre daha hızlı arayabiliyorum. Örneğin kocamı aramak istersem, tek bir düğmeye basarak onu arayabilirim.Yeni bir numarayı aramak istediğim nadir durumlarda ise döner kadranı kullanıyorum. Bu oldukça eğlenceli, dokunsal bir deneyim. ”

Kaynak : Webtekno.com


İnternette Dolaşan Bilgi ve Güncel Bilgilerden Haberdar Olmak İçin www.internetrehberi.net‘te takipte kalın.

Latest Posts

BİZİ TAKİP ET

3,601BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
2TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
spot_imgspot_img

Okumadan GEÇME

İletişimde Kalın

En son bilgilerden ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

YAZARLAR

ARŞİV