Dünyanın En Küçük 10 Hayvanı

Dünyanın en küçük hayvanlarını merak ediyorsanız tam yerine geldiniz. Santimlerle ve milimetrelerle ölçülen dünyanın en küçükleri; köpeği, atı, balığı, yılanı… İşte karşınızda Dünyanın en küçük 10 hayvanı:

1- Dünyanın En Küçük Köpeği: 7 cm

Dünyanın en küçük Chihuahua cinsi köpeği Polonya’nın başkenti Varşova’da yaşıyor. Toudi isimli Chihuahua cinsi köpek 300 gram ağırlığında ve sadece 7 santim boyunda. Chihuahua’nın sağlığının yerinde olduğu belirtiliyor. Varşova’da bulunan devlet hayvanat bahçesi yetkilileri köpeği kuruluşlarına almak için çeşitli yollar denerken isminin açıklanmasını istemeyen sahibi ise köpeğini ne pahasına olursa olsun hiçbir şekilde vermeyeceğini açıkladı. Çantalarına koyup köpeklerini gezdirenler, bu köpekleri çantalarında kaybedebilirler.

2 – Dünyanın En Küçük Yılanı : 10,1 cm

Leptotyphlops Carlae dünyanın en küçük yılan cinsi olarak biliniyor. Yetişkin bir yılanın boyu 10,1 cm’nin altında olabilir. Karayip Adaları’ndan Barbados’da bulunan bu yılan, bir spagetti çubuğu kadar ince ve bir Amerikan çeyrekliğine sığabilecek kadar ufaktır.

3 – Dünyanın En Küçük Balığı : 7,9 mm

Bu balık türü 2006 yılında, Endonezya’nın Sumatra adasında keşfedildi. Sazan balığı ailesine ait olan Paedocypris Progenetica ismiyle adlandırılan balık, 7,9 mm boyuyla, dünyanın omurgalı sınıfındaki en küçük hayvanı.

4 – Dünyanın En Küçük Atı: 43,18 cm

Minyatür at üreticiliği yapan Paul ve Kay Goessling, minyatür bile denilemeyecek kadar küçük bir yavru at sahibi olmuşlar. Dişi atın, bu cinsin cüce hali olduğu düşünülmüş. 27,2 kg ağırlığında, 43,18 cm uzunluğundaki Thumbelina, dünyanın en küçük atı olarak biliniyor. Fotoğraftaki büyük atın bakışları bile aslında çok şey anlatıyor.

5 – Dünyanın En Küçük Kedisi: 15.5 cm

Mr. Peebles’la tanışın. Illinois’in merkezinde yaşıyor. Bu kedi 1,36 kg ağırlığında ve dünyanın en küçük kedisi. Guiness Rekorlar Kitabı 2004 yılında bu kedinin dünyanın en küçük kedisi olduğunu doğruladı ve tabii ki o da tüm kediler gibi eğer sığabiliyorsam, bulduğum yere otururum kafasında.

6 – Dünyanın En Küçük Hamsterı: 2,5 cm

50 sentten sadece biraz büyük olan PeeWee, dünyanın en küçük hamsterı. Diğer kardeşleri 10-12 cm boyuna kadar ulaşmış olmasına rağmen 14 gram ağırlığındaki Golden Hamster, 3 haftalık olduktan sonra büyümeyi bırakmış.  Büyük ihtimalle bu resimdeki hali bile gerçeğinden daha büyük olabilir.

7 – Dünyanın En Küçük Bukalemunu: 1,2 cm

The Brookesia Minima dünyanın küçük bukalemun cinsi olarak biliniyor. En kısası 1,2 cm uzunluğunda olan bu bukalemun, Madagascar’ın kuzey batı sahillerinde Nosy Be Island’ta bulunuyor. Dişilerin, erkeklerden daha büyük olma eğilimi var.

8 – Dünyanın En Küçük Kertenkelesi: 16 mm

10 sentin içine sığacak ya da bir çeyrekliğin çevresi kadar uzunluğa sahip, bilimsel adı Sphaerodactylus ariasae olan yetişkin kertenkelenin boyu 16 mm’dir. En küçük kertenkele ünvanını, 1965’te keşfedilen Sphaerodactylus Parthenopion olarak bilinen başka bir kertenkele cinsiyle paylaşır.

9 – Dünyanın En Küçük Sığırı: 81 cm

Dünyanın en küçük sığırı, Vechur İneği olarak adlandırılan Hindistan Zebu cinsi sığırdır. Bu cinsin ortalama uzunluğu 81 ile 91 cm arasında değişiyor. Bu resimde 16 yaşındaki Vechur sığırı, 6 yaşındaki HF melez sığırla beraber.

10 – Dünyanın En Küçük Deniz Atı: 16 mm

Hippocampus denise olarak bilinen bu yaratık, 16 mm uzunluğunda ve insan elindeki bir çok tırnaktan bile kısa. Bulunanlar arasında 13mm uzunluğunda olan da var. Bu tür, Pasifik Okyanusu’nun batı kıyılarındaki tropik adalarda 13 ile 90 metre arasındaki derinliklerde yaşıyor.


İnternette Dolaşan Güncel Haberler ve Bilgilerden Haberdar Olmak İçin www.internetrehberi.net‘te takipte kalın.

BİZİ TAKİP ET

3,582BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
2TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İletişimde Kalın

En son bilgilerden ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

Exit mobile version