21.3 C
İstanbul
22 Ocak 2022 - Cumartesi
spot_img

COVID-19

Türkiye
10,808,770
Toplam Vaka Sayısı
Updated on 22 January 2022 03:59

Bu Aralar Popüler

Kask Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Temel Noktalar

Kask motosiklet kullanımında en önemli güvenlik ekipmanı. Otomobillerde emniyet kemeri ne kadar önemliyse motosiklet kullanımında kask kullanımı da bir o kadar önemli. Aynı zamanda kask kullanımı motosiklet kullanıcıları için yasal bir zorunluluk. Düşük hızlarda gerçekleşen motosiklet kazaları bile kask kullanılmadığı zaman ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilir. Bu yüzden hayatınıza değer veriyorsanız mutlaka kask takmanız gerekiyor. Motosiklet için kask seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken hayati noktalar var. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

Güvenlik standartları

Kask üreticisi firmalar ürettikleri kaskların güvenilirliğini kanıtlamak için bazı testler uygulatır. SNELL, DOT, ECE ve SHARP testleri ve sertifikaları uluslararası geçerliliği olan motosiklet kaskı güvenlik testleridir. Bu testlerde kasklar olabilecek her türlü olağanüstü durum simüle edilerek denenir. Bu testler oldukça pahalı testlerdir. Dolayısıyla bu testleri geçen kask modelleri diğer kasklardan daha pahalıdır. Testi geçen kasklar bazı sertifikalara sahiptir. Kask modelleri bu testleri geçtikten sonra üzerlerinde bu sertifikalara sahip olduklarına dair ibareler bulunur. Bir son kullanıcı olarak kask seçimi yapılırken satın alınacak kaskın üzerinde bu ibareler yer almalıdır. Dolayısıyla kask satın alırken tüm güvenlik sertifikalarına sahip bir kask modeli seçilmelidir. Bu sertifikalar kaskın güvenilir ve sağlam olduğunun tescilidir. Yani kask satın alırken ucuza kaçmamak gereklidir. Kafa vücudun en önemli organıdır. Dolayısıyla kafayı korumak için masraftan kaçınmamak gerekir. 

Kullanım amacı

Farklı kullanım amaçlarına göre üretilmiş motosikletlerin kendi özelliklerine göre üretilmiş kask modelleri vardır. Örneğin; yüksek performanslı süpersport motosiklet kullanıcıları tam kapalı kask modelleri kullanırken, enduro ve motocross gibi ekstrem şartlarda motosiklet kullanan kullanıcılar daha farklı kasklar kullanır. En güvenli kask modelleri supersport motosikletlere özel üretilmiş tam kapalı kasklar olsa da farklı tarza sahip motosiklet kullanıcıları bu tarz kasklarla zorlanabilir.Her motosiklet tarzına uygun gerekli güvenlik standartlarını karşılayan, kaliteli kask modelleri mevcut. Bu yüzden ne tarz bir motosiklet kullanıyorsanız o motosiklete uygun kaliteli bir kask seçimi yapın. Bunu yapmak hem konforlu motosiklet kullanımı sağlar hem de güvenli bir sürüş deneyimi yaşatır. 

Kafa ölçüsü 

Her insanın kafa ölçüleri birbirinden farklıdır. Kask modellerinin farklı kafa ölçülerinde uygun bedenlere sahip versiyonları mevcuttur. Kafa ölçünüzü bir mezura yardımıyla kolayca öğrenebilirsiniz. Ölçüyü öğrendikten sonra satın alacağınız kask modelinin sizin kafa ölçünüzü karşılayan versiyonunu satın almanız gerekmektedir. Kafa ölçüsüne göre büyük bir kaskla motosiklet kullanmak, kafanızın kaskın içerisinde hareket etmesine neden olur. Buda yolda kazaya neden olabilecek bir sorundur. Kafa ölçünüze göre küçük bir kask modeli zaten kafanıza girmeyecektir. Girse bile kafanıza sıkar ve sürüş esnasında rahatsızlık verir. Bu tarz sorunlar yaşamamak adına kafa ölçünüze en uygun kask modelini satın almanız gerekmektedir. Yani kask satın alırken “büyük alayım seneye de giyerim” diye düşünmemek gerekir. .  

Bağlantı türü

Kasklar kafaya takıldıktan sonra aşağıdan sabitlenen bağlantıya sahiptir. Bu sayede sürüş esnasında kafanızdan fırlaması önlenmiş olur. Kaskı kafanıza taktıktan sonra kayışını bağlamazsanız hiçbir koruyucu özelliği olmaz. Kaskların kayış kilitleri; tokalı, içe geçmeli ve D tipi denilen 3 şekle sahiptir. En güvenli bağlantı şekli D tipi bağlantıdır. Kaliteli kask modelleri genellikle bu bağlantı yapısına sahiptir. D tipi bağlantının kullanımı biraz zor olsa da zaman içerisinde el alışkanlığı oluştuğu zaman kolayca kitlenebilir. Özellikle yarış tipi kasklar D tipi bağlantı sistemine sahiptir. D tipi bağlantı birçok uzmana göre en güvenli bağlantı şeklidir. Eğer yüksek performanslı bir motosiklet kullanıyorsanız mutlaka D tpi bağlantıya sahip bir kask modeli edinin. Elbette diğer bağlantı türleri güvensiz değil ancak her zaman için işinizi garantiye almak sizin faydanıza olacaktır.

Vizör kalitesi

Kasklar üzerinde etrafı görmenizi sağlayan cam benzeri vizör mekanizmalarına sahiptir. Vizörün görüşü kısıtlamayan geniş bir vizör olması gereklidir. Aynı zamanda vizörler buğu yapmama özelliğine sahip olmalıdır. Özellikle soğuk ve yağmurlu havalarda kaskın içerisinin buğu ile dolması görüşü kısıtlar ve güvenliği tehlikeye atar. Bir diğer önemli nokta vizör zararlı güneş ışınlarını filtreleme özelliğine sahip olmalıdır. Bol güneşli havalarda sürüş yapılırken bu özellik hem zararlı ışınlardan korunmanızı hem de parlak güneşim gözünü almasını engeller. Bu sayede sürüş esnasında dikkatiniz dağılmadan güvenli bir sürüş yapabilirsiniz. Sürüş esnasında önünüzde seyreden araçlardan üzerinize taş sıçrayabilir. Hem kaskın hem de vizörün bu durumlarda kırılmaması gerekir. Elbette çatlayabilir ya da formu bozulabilir. Ancak sizi korumalıdır. Kaliteli kask modellerinin bütün aksamları yolda gerçekleşebilecek bu tarz olumsuzluklara dayanabilecek şekilde üretilmiştir. Bu yüzden kask seçimi yaparken bu kriterde göz önünde bulundurulmalıdır.

Hijyen

Kaskların iç kısımları konforlu olması için astar ve yan desteklere sahiptir. Kumaş malzemeden üretilen bu akımlar zaman içerisinde kirlenir. Kaskın iç kısmı kirlendiği zaman kötü koku yapmaya başlar. Uzun süre temizlenmeyen kaskların iç kısımlarında zaman içerisinde zararlı bakteri ve mikroplar kol gezerler. Bu hem sürüş konforunu olumsuz etkileyen hemde sağlıksız bir durumdur. Kaskın iç kısımlarının bu yüzden çıkarılabilir ve temizlenebilir olması gerekir. Kullanım sıklığına göre belli zaman aralıklarında iç kısımların çıkarılıp yıkanması sağlık oldukça önemlidir. Motosiklet türü ne olursa olsun kaskın iç kısmının pratik bir şekilde çıkarılabilir ve yıkanabilir olması önemli seçim kriterlerinden birisidir. Kaskın iç kısmının sökülebilir olması aynı zamanda kaskın durumunu da kontrol edebilmenizi sağlar. Kaskın iç kısmını çıkardıktan sonra koruma sağlayan köpük kısımlarının ne durumda olduğu görülebilir. .  

Havalandırma ve aerodinami

Kaskların belirli noktalarında hava almaya yarayan girişler bulunur. Bu girişler sürüş esnasında kaskın içerisine hava girişi sağlar ve ferah bir kullanım sağlar. Kaliteli kask modellerinde havalandırma kanalları içeride hava dolaşımı sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu tür kasklarla motosiklet kullanımı çok daha konforlu, güvenli ve keyifli hale gelir. Bir diğer önemli konuda kaskın rüzgar direncinin az olmasıdır. Özellikle yüksek performanslı motosikletlerde kaskın aerodinamik olmaması kullanıcının dikkatini dağıtabilir. Aynı zamanda yüksek hızlarda sürüş yaparken stabil bir şekilde yolda kalmayı zorlaştırır. Kaskların aerodinamik test sonuçları üretici firmaların internet sitelerinden öğrenilebilir.  Bu nedenlerden ötürü kask seçimi yapılırken kaskın iyi bir havalandırmaya ve aerodinamiğe sahip olmasına dikkat edin.

Ses yalıtımı

Motosikletle uzun yola çıkan kullanıcılar için konforlu ve güvenli bir sürüş için kaskın üst seviye bir ses yalıtımına sahip olması son derece önemlidir. Motosikletle sürüş yapılırken kaskın içerisinde sürekli rüzgar sesi gelmesi bir noktadan sonra sürüşü zorlaştırır ve kullanıcıyı rahatsız eder. Elbette bir motosiklet kullanıcısı rüzgar sesine alışkındır. Ancak kaskın alışılandan daha fazla rüzgar sesi alması rahatsız edicidir. Bu yüzden kask satın alırken iyi bir ses yalıtımına sahip bir kask modeli seçilmelidir. Kaskın ses yalıtımı ne kadar iyi olursa uzun mesafeler bir o kadar kolay ve konforlu bir şekilde kat edilebilir. 


İnternette Dolaşan Bilgi ve Güncel Bilgilerden Haberdar Olmak İçin www.internetrehberi.net‘te takipte kalın.

Latest Posts

BİZİ TAKİP ET

3,601BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
2TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
spot_imgspot_img

Okumadan GEÇME

İletişimde Kalın

En son bilgilerden ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

YAZARLAR

ARŞİV