21.3 C
İstanbul
22 Ocak 2022 - Cumartesi
spot_img

COVID-19

Türkiye
10,808,770
Toplam Vaka Sayısı
Updated on 22 January 2022 05:02

Bu Aralar Popüler

Yavru Kedi Bakımı

Yavru Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yavru Kedinize Yetişkin Kedi Gibi Davranmayın

Tıpkı bir insan yavrusunun bir ergenden çok farklı ihtiyaçları olduğu gibi, bir yavru kedinin de tamamen olgunlaşmış bir kedininkilerden farklı bakım gereksinimleri olacaktır. Buna ek olarak, bir yavru kediye bakarken çeşitli gelişim aşamalarını da göz önünde bulundurmalısınız:

Sekiz haftalıktan daha küçük yavru kedilerin bakımı

Bu durumda bulunan erken yaştaki bir yavru kedi, annesi ve kardeşleri ile birlikte olmalıdır. Yavru kediler kendi sıcaklıklarını düzenleyemedikleri için hayatta kalmak için birbirlerinin vücut ısısına güvenirler. Ayrıca hala kemik gelişimleri devam  ediyor olacaktır.  

Annesinden ayrılmış yavru kedi bakımı

Bu yaş grubunda yetim bir kedi yavrusu evlat edinirseniz veya ona bakmak zorundaysanız, dört haftaya kadar her iki saatte bir yavru kediyi biberonla beslemek ve muhtemelen kedinizin işemesine ve kakasına yardımcı olmak da dahil olmak üzere özel dikkat gösterilmesi gerekecektir. Özel talimatlar ve tavsiyeler için bir veterinere danışmak en iyisidir.

Sekiz ila on bir haftalık arasında yavru kedilerin bakımı

Yavru kediler genellikle sekiz haftalıkken sütten kesilir ve yoğun enerji  veren, protein açısından zengin ve sindirilebilirliği yüksek olan  bir  kedi maması yemelidir. İster kuru mama ister  ıslak mama seçin, kedi yavruları için formüle edilmiş olduğundan emin olun. Bu dönemde başka büyük değişiklikler de gerçekleşmeye başlayacak. Yavru kediniz karmaşık motor beceriler geliştirmeye başladığında koşmak, zıplamak, oynamak ve keşfetmek isteyecektir. Bu, keyifli bir yavru kedi dönemidir, ancak aynı zamanda uygun şekilde denetlenmediği takdirde yavru kediniz için tehlikeli olabilir. Yavru kediniz için sınırlar belirlemeye başlayın ve ona nezaret ederken onu güvenli, kapalı bir odada tutun.

İki ila dört ay arası yavru kedilerin bakımı

Yetişkin bir kediden neredeyse üç kat daha fazla enerjiye sahip olacakları için hızlı bir büyüme aşamasındadırlar. Bu süre zarfında günde üç ila dört öğüne ihtiyaçları olacaktır.

Dört ila sekiz ay arası yavru kedilerin bakımı

Bu yaş grubundaki yavru kediler ergenliğe ve dolayısıyla cinsel olgunluğa ulaşıyor. Bölgesel işaretleme ve istenmeyen gebelik gibi hoş olmayan durumlardan kaçınmak için, yavru kediniz bu aşamaya gelmeden önce kısırlaştırılması hakkında bir veterinerle konuşun.  

İyi Davranışı Ödüllendirin ve Sosyalleşin, Sosyalleşin, Sosyalleşin

Kedinizin yavruluk  döneminde aldığı sosyalleşme ve eğitim, büyüdüğünde insanlarla ve diğer hayvanlarla ne kadar iyi etkileşimde bulunacağını etkileyecektir.  Yeni bir yavru kedinin ebeveyni olarak, ona rehberlik etmek ve dünyanın harika bir yer olduğunu ona göstermek size kalacaktır. Bu eğitim ve sosyalleşme yöntemlerinden bazılarını denemeyi düşünün:

Yavru kediler genellikle içgüdüsel olarak kum kaplarını kullanırlar, ancak onu yemeklerden ve oyun seanslarından sonra kutuya koyarak onu kullanmayı öğretebilirsiniz. Kum Kabının yavru kediniz için her zaman mevcut olduğundan ve sık sık temizlendiğinden emin olun.

 • Onu sık sık okşayın ve haftalık taramaya alıştırın.
 • Onu oyuncaklarla tanıştırın, farklı yürüme yüzeylerini deneyimlemesine izin verin.
 • Kutular ve kağıt poşetler gibi keşfedeceği nesneler verin.
 • Yüksek sesli müzik çalın ve gürültü yapın.
 • Arkadaşlarınızı davet edin ve onlardan onunla oynamalarını ve ona ödül mamaları vermelerini isteyin.
 • Uygun bir tırmalama tahtası hediye edin  ve onu oyuncaklarla ödüllendirin, onları kullandığında övün.  
 • Oyun sırasında ısırmasına veya tırmalamasına izin vermeyin. Böyle bir durum varsa dikkatini bir oyuncağa yönlendirin.
 • Onu diğer kedilerle ve yavru kedilerle tanıştırın. (Aşıları tam olmak kaydıyla)
 • Yavru kedinizi araba gezintilerine götürün, her zaman ona ikramlar verin ve onu kutusuna alıştırın.
 • Dostça davranışı, ikramlar veya övgü ile ödüllendirin.
 • Kötü davranışları azarlamayın, bunun yerine uygunsuz davranış sergilediğinde onu görmezden gelin.
 • Her zaman sabırlı olun.

Önleyici Bakımı Öncelikli Yapın

Kedinizin ömür boyu sağlıklı olmasını sağlamaya yardımcı olmak için ona önleyici bakım sağlamaya erken başlayın.

Ne olursa olsun, yavru kedinizin ilk veteriner randevusunu, onu aldıktan sonraki bir hafta içinde planlayın. Erken ve sık veteriner ziyaretleri, yavru kedinizin veterinerle sosyalleşmesine ve veterinerin yavru kedinizin sağlığı için bir temel oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Bağırsak parazitleri, pireler ve kalp kurdu hakkında bilgi alın. Bir veterinerin yavru kedinizi solucanlar ve bağırsak parazitleri açısından kontrol etmesini sağlayın ve gerekirse iç dış parazit tedavisi yaptırın. Kalp kurtları kediler için köpekler kadar sorun olmasa da, bazı yavru kediler duyarlı olabilir, bu nedenle veterinerinize bir kalp kurdu önleyici tavsiye edip etmediğini sorun. Bununla birlikte, yavru kediniz için en büyük asalak tehdit piredir. Yavru kediniz yaklaşık 8 ila 12 haftalıkken bitkisel pire önleyici uygulamaya başlayabilirsiniz. Ancak bazı markalar 4 haftalık yavru kediler için formüle edilmiştir.

Yavru kedinizin hangi aşılara ihtiyacı olduğunu ve ne sıklıkta olduğunu sorun. Yavru kediler için koruyucu bakım, kedi lösemi, kuduz ve distemper aşılarını içerebilir. Bu aşılar genellikle ilk olarak bir yavru kedi yaklaşık 8 haftalıkken uygulanır ve 16 haftalık olana kadar birkaç haftada bir yapılır. Bundan sonra, veterineriniz onu yetişkinler için bir aşı programı ayarlayabilir. Ayrıca ek aşı önerebilir.


İnternette Dolaşan Güncel Haberler ve Bilgilerden Haberdar Olmak İçin www.internetrehberi.net‘te takipte kalın.

Latest Posts

BİZİ TAKİP ET

3,601BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
2TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
spot_imgspot_img

Okumadan GEÇME

İletişimde Kalın

En son bilgilerden ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

YAZARLAR

ARŞİV