Home Canlılar Yavru Köpekler Nasıl Beslenmeli ?

Yavru Köpekler Nasıl Beslenmeli ?

0
19

Her köpek cinsine, yaşına ve sağlık durumuna göre farklı bir beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Yavru köpeklerin beslenme şekli tüm yaşamsal fonksiyonların iyi bir gelişme gösterebilmesi için son derece önemlidir. Beslenme şekilleri hafta hafta, ay ay değişebilmektedir. İşte yavru köpekler hakkında bilinmesi gereken beslenme şekilleri :

İlk 6 Haftalık Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir ?

Köpeğiniz ilk 6 haftalık süreçte ihtiyacı olan besin değerlerini anne sütünde almaktadır. Eğer annesi olmayan bir köpeğe sahipseniz onu sütle beslemek konusunda veterinerle görüşmeniz önerilmektedir. Yavru köpeğinize süt verirken biberon kullanmanız ve sütün ısısına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Her zaman yavru köpeğe 45 derecelik açı ile ılık süt vermeye özen gösterin. İlk 6 haftalık sürecin sonuna doğru köpeğiniz artık sütten kesilmeye hazır hale gelecek.

6 – 12 Haftalık Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir ?

Büyümeye başlayan yavru köpekler bu evrede beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak formüle dilmiş kaliteli bir köpek mamasına başlatılmalıdır. Köpeğinize uygun en iyi mama seçimini yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Tüm bunların yanında 6-12 hafta arası köpeklerde günlük 4 öğün mama vermek yeterli olacaktır. Köpeğiniz büyük ırk ise, 9-10 hafta, küçük ırk ise 12-13 hafta kadar kuru gıdayla beslenmelidir.

3 – 6 Aylık Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir ?

Köpeğiniz beslenmesini günde 4 öğünden 3 öğüne düşürebilirsiniz. Bu dönemde köpeğinizin düzenli olarak yavru köpek maması tüketmesi ve süt ile beslenmemesi gerekmektedir. Tüm bunların yanında köpeğinize birbirinden lezzetli köpek ödül mamaları (kemik vb.) ikram edebilirsiniz. Altı ayın sonuna doğru köpeğiniz artık yetişkin hale gelirken yavaş yavaş mama değişikliğine adım atabilirsiniz. Köpekler 9. ayda yetişkinlik dönemini tamamlamaktadır. 

6 – 12 Aylık Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir ?

Köpeğinizi bu süre içerisinde 3 öğünden 2 öğün beslenmeye alıştırın. Köpeğiniz için artık yetişkin köpek maması kullanmaya başlamış olmalısınız. Kaliteli kuru mama kullanmaya özen gösterin. Köpeğinizin ihtiyacı olan besin takviyeleri yalnızca kaliteli kuru mamalarda yer almaktadır. 1 yaşından sonra ise köpeğinizin vücut sağlığına ve kilosuna bağlı olarak tek öğün beslemeyi düşürebilirsiniz. Birçok köpek sahibi günde 2 azaltılmış öğün vermeye devam etmektedir.

Kaynak : Patiliyo.com


İnternette Dolaşan Güncel Haberler ve Bilgilerden Haberdar Olmak İçin www.internetrehberi.net‘te takipte kalın.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin